Jak dítě do peřinky správně zabalit?

Při balení do peřinky jsou důležité 2 věci. Jednak dítě správně zabalit a také jej do peřinky vhodně obléknout.

 

Balení:
• Před položením dítěte peřinku dobře protřepejte tak, abyste větší část peří sesypali k hlavičkové části. Na tuto část pak doporučujeme položit látkovou plenu složenou na čtvrtiny. V případě, že Vám miminko ublinkává nebo se obáváte pročůrání přes plenku, můžete přes celou peřinku rozložit ještě jednu látkovou plenku.
• Miminko na peřinku pokládejte přes nabalení z bříška – přes bok – až na záda. Hlavu miminka mějte stále v dlaních a přes vlásky (horní část hlavičky) dlaň vysuňte. Dítě by mělo ležet v ose (hlavička, nos, hrudní kost a stydká spona v jedné ose).
Miminko přidržujte levou rukou (platí pro praváky; leváci jej drží naopak pravou rukou) na hrudníku pro jeho zafixování do středu peřinky.
• Pak začněte zavinovat peřinku, nejprve spodní stranu přes nožičky směrem nahoru, pak pravou stranu přes miminko doleva a nakonec levou část směrem doprava, kde peřinku zapnete na knoflík. -
• Pokud je miminko starší (cca od 3 měsíce), je klidné a má rádo volné nožičky, pak spodní část nemusíte rolovat nahoru a necháte ji otevřenou, aby si miminko mohlo s nožičkama volně kopat. Peřinku zaviňte pouze po stranách.
Pro dokonalejší zavinutí (u novorozených nebo neklidných miminek) můžete zavinutí umocnit i zavinutím látkové pleny, která je na peřince položena. 

Pro lepší a názornější představu pro Vás připravujeme krátké video, kde bude správné zavinutí zobrazeno.


Jak miminko obléknout:
• Některé maminky se bojí, že se jim miminko v peřince přehřeje nebo zpotí. Je to však pouze o vhodném oblečení.
V zimě je peřinka ideálním pomocníkem pro udržení tepla. Nicméně není potřeba miminko balit do punčocháčů a ještě do dupaček a dalších svetříků. Záleží samozřejmě také na tom, jak moc byt a ložnici vytápíte. Ale většinou bohatě postačí bodýčko a punčocháče, maximálně dupačky.
• Pokud chcete využít peřinku do kočárku, oblečte do něj miminko v tolika vrstvách, kolik máte na sobě. Všichni jistě známe pravidlo, kdy má mít dítě o jednu vrstvu navíc, a to právě zajistí peřinka. Na ni pak lze položit ještě deku nebo ve větší zimě lze využít fusak. Nezapomeňte mu dobře chránit hlavičku čepičkou.
V létě. v horkých dnech pak miminko do peřinky oblečte minimálně. Postačí mu plenka, pokud není léto příliš parné, oblečte jej do body a ponožek.
• Pokud panuje velké vedro, klidně nechte peřinku rozloženou pouze s vyvýšenými okraji. Neklidné děti pak zaviňte pouze látkovou plenou a peřinku nechte opět rozloženou.